- Aktualności
Gmina Radziejowice realizuje
Projekt „Mazowsze bez smogu” współfinansowany z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu: II: „Fundusze Europejskie na zielony
rozwój Mazowsza”Działania:2.1:„Efektywność energetyczna” programu Fundusze
Europejskie dla Mazowsza 2021-2027
Projekt zakłada doprowadzenie do poprawy jakości powietrza poprzez zapewnienie sieci ekspertów wyspecjalizowanych w dziedzinie ochrony powietrza i energetyki, a także zapewnienie dostępu do informacji i możliwości aktywnej ich wymiany pomiędzy gminami i innymi podmiotami zainteresowanymi i związanymi z ochroną powietrza. W zakresie projektu znajdą się poniższe działania:
- doradztwo energetyczne i ekologiczne oraz kontrole przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej realizowane poprzez zatrudnienie ekodoradców wyposażonych w wiedzę i niezbędny sprzęt,
- serwis internetowy wspierający procesy zarządzania jakością powietrza, obejmujący obszar całego województwa,
- edukacja ekologiczna – realizowana poprzez działania informacyjno-edukacyjne prowadzone na szczeblu wojewódzkim i lokalnym.
- Projekt jest realizowany przy udziale 98 partnerów – gmin z terenu woj. mazowieckiego.
Cele szczegółowe projektu:
- poprawa jakości powietrza, a tym samym poprawa jakości życia i zdrowia mieszkańców,
- poprawa efektywności energetycznej przede wszystkim budynków mieszkalnych,
- głęboka termomodernizacja przede wszystkim budynków mieszkalnych (obejmująca wymianę czynnika grzewczego, ale także zmniejszenie strat ciepła),
- zwiększenie tempa zmiany użytkowanych źródeł ciepła na mniej emisyjne, oraz zwiększenie wykorzystania OZE, zwiększenie wykorzystania dostępnych instrumentów finansowych,
- zwiększenie świadomości społecznej na temat zanieczyszczenia powietrza, możliwych do podjęcia działań, przepisów prawa, źródeł finansowania i możliwych do wykorzystania paliw, urządzeń i technologii (edukacja ekologiczna), a także dostęp do wiedzy na temat instytucji, u których można szukać pomocy,
- poprawa jakości komunikacji pomiędzy gminą, powiatem, regionem, a społeczeństwem, w tym zwiększenie dostępności do informacji z zakresu ochrony powietrza,
- wdrażanie przepisów prawa regionalnego i lokalnego (Program ochrony powietrza, uchwała antysmogowa, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, itp.) oraz monitorowanie stanu ich realizacji na terenie gminy,
- analiza zjawiska ubóstwa energetycznego, identyfikacja gospodarstw ubogich energetycznie i udzielanie im pomocy.
W projekcie odbiorcami świadczonych usług/wytworzonych dóbr będzie każda grupa społeczna, także dzieci i młodzież, których edukacja teraz, zaprocentuje świadomym myśleniem i odpowiednim działaniem w przyszłości.
Wartość projektu 169 485 561,90 PLN
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich 132 216 961,44 PLN
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
- Uchwała antysmogowa
aktywny link do przekierowania na stronę zawierającą szczegółowe informacje dotyczące obowiązujących przepisów z zakresu ochrony powietrza w województwie mazowieckim)
https://powietrze.mazovia.pl/uchwala-antysmogowa/informacje-ogolne-na-temat-uchwaly-antysmogowej
poniżej plakaty przedstawiające w sposób graficzny i tekstowy uproszczoną wersję obowiązujących przepisów z zakresu ochrony powietrza na terenie województwa mazowieckiego.
Treść plakatu : Mazowieckie powietrze nasza wspólna sprawa
Wymień stary piec zgodnie z uchwałą antysmogową
od 11 listopada 2017 r. można montować tylko kotły spełniające normy emisyjne zgodnie z wymogami ekoprojektu.
od 1 stycznia 2023 r. nie wolno używać :
- kotłów bezklasowych na paliwo stałe, tzn. niespełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012
- kotłów na paliwa stałe (w tym biomasę) w nowo budowanych budynkach dla których wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zostały złożone po 1 stycznia 2023 r., jeżeli istnieje techniczna możliwość podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej, która znajduje się na terenie bezpośrednio przylegającym do działki inwestora na której znajduje się instalacja,
- kominków, które nie spełniają wymogów ekoprojektu, lub nie zostały doposażone w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.
od 1 stycznia 2028 r. nie wolno używać kotłów na paliwa stałe klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.
Użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności, jeśli zostały zainstalowane przed 11 listopada 2017r.
Uwaga! 5 klasa nie równa się ekoprojekt. Podczas zakupu kotła upewnij się u sprzedawcy bądź producenta czy posiada on certyfikat i jest zgodny z wymogami ekoprojektu (posiada tzw. Certyfikat ekoprojektu).
poniżej plakat dotyczący niedozwolonych do użytku paliw stałych.
Treść plakatu : Pamiętaj czyste powietrze zależy od Twoich wyborów
Nie karm smogu, wybieraj opał dobrej jakości !
Od 1 lipca 2018 r. na Mazowszu nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach:
- Mułów i flotokoncentratów węglowych, oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem.
- Węgla brunatnego, oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla.
- Węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3mm.
- Paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna).
Więcej informacji: Informacje o uchwale antysmogowej dla Mazowsza są zamieszczone na stronie internetowej pod adresem: https://www.mazovia.pl/ekologia-i-srodowisko/ochrona-powietrza/art,3,uchwala-antysmogowa.html
Masz dodatkowe pytania? Pomożemy Ci! Napisz do nas na: antysmog@mazovia.pl
- Warto wiedzieć :
Nie rób dymu! Sprawdź jak palić w piecu czysto i oszczędnie
Rozpalanie od góry jest jednym ze sposobów na dużo czystsze i efektywniejsze spalanie węgla lub drewna w piecach oraz kominkach. Cały trik polega na przeniesieniu warstwy żaru z dołu na górę paleniska. Palenie od góry możliwe jest w każdym urządzeniu grzewczym posiadającym wlot powietrza pierwotnego (pod ruszt) oraz wylot spalin u góry paleniska. Są to między innymi kotły domowe, kominki oraz piece kaflowe. Szczegółową instrukcję można znaleźć poniżej.
Najczęstszym błędem popełnianym przy rozpalaniu jest kolejność umieszczanej rozpałki oraz paliwa stałego. Zazwyczaj na samym dole układamy rozpałkę, później drewno, a na koniec węgiel. Jeżeli zależy nam na tym, aby skutecznie rozpalić w piecu węglowym, to ta kolejność powinna być odwrotna. Na samym dole powinien znaleźć się węgiel, na który kładziemy kawałki drewna, aby ostatecznie na samym wierzchu ułożyć rozpałkę. Po rozpaleniu płomień powoli schodzi ku dołowi, a wydostający się z warstwy zimnego jeszcze opału dym musi przejść przez żar, gdzie ulega praktycznie całkowitemu spaleniu. Rozpalanie od góry jest rozwiązaniem, dzięki któremu kocioł będzie emitował dużo mniejszą ilość zanieczyszczeń, a spaliny staną się niemal przezroczyste. Jednocześnie zmniejszy się zużycie opału, co zwiększa ekologiczność tego typu spalania.
Instrukcja krok po kroku:
- Przygotuj tyle węgla lub drewna, by wypełnić mniej więcej połowę maksymalnej pojemności paleniska. Przyszykuj również kilka szczap suchego drewna oraz inną rozpałkę w nieco większej ilości niż zwykle.
- Wrzuć grubsze bryły węgla na ruszt, następnie przysyp drobniejszymi, tak by cała warstwa była równa. Jeśli palisz drewnem, najpierw ułóż poziomo grubsze kawałki, a później drobniejsze.
- Na wierzchu węgla ułóż drewno o grubości kilku centymetrów, tak by przykryć całą powierzchnię paleniska. Następnie ułóż kolejną warstwę drewna, najlepiej z patyków o grubości jednego palca.
- Na środku paleniska ułóż stos z drobnych patyków, a w szczeliny powtykaj np. drzazgi, słomę lub kawałki podpałki.
- Zamknij dolne drzwiczki. Jeśli kocioł nie jest wyposażony w dmuchawę, uchyl klapkę dolną na około centymetr.
- Jeśli w górnych drzwiczkach posiadasz klapkę, uchyl ją na około 5 centymetrów. Jeśli znajdują się tam otwory doprowadzające powietrze, otwórz je.
- Podpal rozpałkę i zamknij górne drzwiczki. Jeśli nie ma w nich żadnych otworów napowietrzających, zostaw je nieznacznie uchylone, aby rozpałka mogła się zająć ogniem. Jeśli kocioł posiada dmuchawę, ustaw ją na ok. 30% mocy. Właściwą intensywność nadmuchu możesz rozpoznać, obserwując wydobywające się z komina spaliny. Gęsty i czarny dym będzie oznaczał zbyt duży nadmuch, a gęsty i biały zbyt mało powietrza.
- Jeśli kocioł posiada sterownik, ustaw wstępnie temperaturę zadaną na ok. 60 °C.
- Kiedy szczapy drewna zajmą się ogniem, dalsza obecność nie jest już konieczna. Niemniej przy pierwszych kilku próbach może zdarzyć się, że rozpałka zgaśnie, zanim ogień przejdzie na grubsze drewno i węgiel. Pomóc może dorzucenie rozpałki oraz szersze uchylenie klapki w dolnych drzwiczkach lub zwiększenie obrotów dmuchawy.
Gdy cały zasyp się rozżarzy, możesz zmniejszyć dopływ powietrza od dołu, uchylając klapkę na zaledwie kilka milimetrów (tyle, ile potrzeba, by woda wychodząca na grzejniki miała odpowiednią temperaturę) oraz zamknąć dopływ powietrza przez górne drzwiczki. Od tej chwili kocioł nie wymaga już obsługi, aż do ponownego rozpalenia.