Historia

Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich powstało 27 października 2007 r. z inicjatywy dwóch wybitnych Polaków: prof. Tadeusza Łodziana i Jerzego Janickiego oraz jego właścicieli Aleksandry i Bogdana Biniszewskich.

Początkowo było to Muzeum Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie. W lipcu 2011 r. Muzeum nadano regulamin i nadzór Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Siedziba

Muzeum znajduje się w Kuklówce Radziejowickiej, a jego siedzibą jest bardzo wiernie odtworzona kopia dworu kresowego z 1827 r. – rodzinnej posiadłości pradziadków właścicielki Joanny Aleksandry Biniszewskiej.

W alkierzowym dworze z podwójnym dachem polskim, krytym wiórem osikowym, we wnętrzach zachowana jest trakcyjność oraz tradycyjny podział i znaczenie pomieszczeń, np. antyszambr, kancelaria, biblioteka, salon, itd. Dwór jest orientowany zgodnie ze stronami świata i wykorzystaniem naturalnych promieni słonecznych. Na zwiedzanie przeznaczony jest parter dworu.

Plany

Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich wkrótce stanie się częścią skansenu „Zaścianek Kresowy”. Jego bazę stanowią już dziś dostępne do zwiedzania dwór, stodoła wybudowana wg projektu rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego z 1916 r., kurnik oraz stajnie huculskie.

Już wkrótce do skansenu sprowadzona zostanie z Zakopanego zabytkowa willa „Turnia”. Jest to oryginalna willa projektu Witkiewicza, wybudowana przez słynnego cieślę Obrachtę dla małżonków Olgi i Andrzeja Małkowskich – założycieli pierwszych drużyn harcerskich w Polsce. Przebywali w niej m.in. Makuszyński, Modrzejewska, Piłsudski i wiele innych znamienitych postaci z historii i kultury polskiej.

Zapraszamy

Jest to jedyne w Polsce muzeum o takim profilu, które posiada kilka tysięcy eksponatów.

Do zwiedzania i współpracy zaprasza prowadząca Muzeum Joanna Aleksandra Biniszewska.

Strona www

www.muzeumlwowa.pl

Kontakt

Muzeum Lwowa i Kresów
96-325 Radziejowice
Kuklówka Radziejowicka, ul. Biniszewicze 4

Fundacja Lwów i Kresy
96-325 Radziejowice
Kuklówka Radziejowicka, ul. Biniszewicze 4
nr konta: IBAN PL12 1440 1387 0000 0000 1003 4094

Zobacz na mapie >>

Muzeum można zwiedzać po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym:

Dyrektor Joanna Aleksandra Biniszewska
tel. +48 602 603 588
e-mail: aleksandrabiniszewska@muzeumlwowa.pl