13 listopada społeczność Gminnego Przedszkola im. Jana Brzechwy w Radziejowicach obchodziła Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji hol przedszkola został udekorowany stylizowaną sylwetką białego orła na niebie na tle chmurki wykonanej z serduszek i na tym tle miała miejsce uroczysta, ale zarazem radosna akademia przygotowana przez grupy dzieci 6-letnich.

Rangę imprezy podnosiły odświętne galowe stroje udekorowane przygotowanymi na ten dzień okolicznościowymi biało-czerwonymi kotylionami. Nie zabrakło także gości z Urzędu Gminy z Panią Wójt Urszulą Ciężką na czele, których serdecznie powitała Pani Dyrektor przedszkola Małgorzata Wojnarowicz rozpoczynając uroczystość.

Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenki, a pełne ekspresji odśpiewanie: „Jesteśmy Polką i Polakiem” wywołało ogólną radość i poczucie wspólnoty. Nie zabrakło także tańca i wesołej zabawy.

Głównym cel spotkania jakim było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych został osiągnięty w myśl zasady „bawiąc – uczyć” tak, aby pozytywne postawy i uczucia patriotyczne nie były prezentowane tylko od święta, ale towarzyszyły, nam Polakom każdego dnia.

Tekst: Natalia Cholewińska
Foto: JK.

Jesteśmy Polką i Polakiem
 
Ref.: Jesteśmy Polką i Polakiem, dziewczynką fajną i chłopakiem. Kochamy Polskę z całych sił, chcemy byś również kochał ją i ty i ty.
I
Ciuchcia na dworcu czeka,
dziś wszystkie dzieci pojadą nią poznać kraj.
Ciuchcia mknie daleko i przygód wiele na pewno w drodze spotka nas.
Ref.: Jesteśmy …
II
Pierwsze jest Zakopane,
miejsce wspaniałe gdzie góry i górale są. Kraków to miasto stare,
w nim piękny Wawel, obok Wawelu mieszkał smok.
Ref.: Jesteśmy …
III
Teraz to już Warszawa,
to ważna sprawa, bo tu stolica Polski jest.
Wisła, Pałac Kultury, Królewski Zamek i wiele innych pięknych miejsc.
Ref.: Jesteśmy …
IV
Toruń z daleka pachnie,
bo słodki zapach pierników kusi mocno nas. Podróż kończymy w Gdańsku,
skąd szarym morzem można wyruszyć dalej w świat.
Ref.: Jesteśmy …