W 85 rocznicę napaści sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku

W niedzielę 15 września Muzeum Lwowa i Kresów z Kuklówki Radziejowickiej, w partnerstwie z Urzędem Gminy w Radziejowicach, zorganizowało uroczystości 85. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę. Z tej okazji w kościele parafialnym w Kuklówce Zarzecznej mszę świętą koncelebrował ks. prałat Janusz Majda – Ekonom Konfederacji Episkopatu Polski. W tym dniu złożono kwiaty pod pomnikiem żołnierzy AK ze Zgrupowania „Krzysztof”, a pod Kolumną Kresową spoczęły kwiaty i kolejna umieszczono kolejną urnę z ziemią z syberyjskich lagrów, gdzie do katorżniczej pracy zesłano naszych rodaków. Podczas tego rocznicowego wydarzenia godnie uczczono pamięć o Polakach, podkreślając – jak wielką i krwawą cenę zapłacili nasi rodacy z kresów. Gospodarzami rocznicowych wydarzeń napaści sowieckiej na Polskę byli Aleksandra i Bogdan Biniszewscy.

Cios w plecy – 17 września 1939 roku

O dramatycznych wydarzeniach, o bohaterach wojennych i bojownikach o naszą wolność – w Kuklówce zawsze się pamięta. Muzeum Lwowa i Kresów, funkcjonujące od ćwierć wieku w Kuklówce Radziejowickiej – w niedzielę 15 września – po raz kolejny, w partnerstwie z radziejowickim samorządem – zorganizowało uroczystości związane z 85 rocznicą napaści sowieckiej na Polskę – 17 września 1939 roku. Hołd ofiarom tamtych wydarzeń oddano w kościele w Kuklówce Zarzecznej, a ks. proboszcz Andrzej Sadowski przedstawił listę kilkudziesięciu młodych ludzi z tej i okolicznych miejscowości należących do – Zgrupowania „Krzysztof” AK i walczących z faszystami. Koncelebrujący mszę świętą ks. prałat Janusz Majda – Ekonom Konfederacji Episkopatu Polski – w eucharystii nawiązującej do tamtej tragedii naszej Ojczyzny i dramatu milionów Polaków po sowieckiej agresji na nasz kraj m.in. powiedział: „…Dzisiaj spotkaliśmy się, aby złożyć hołd Polakom walczącym na wszystkich frontach – Polski, Europy i Świata. 1 września przeżywaliśmy 85 rocznicę niemieckiej agresji na nasz kraj. Nasi żołnierze, pomimo miażdżącej przewagi wroga, stawiali bohaterski opór. Aż tu 17 września 1939 roku, kiedy walczyliśmy z faszystowskim najeźdźcą, otrzymaliśmy cios w plecy – wschodnią granicę Polski – na całej jej długości – przekroczyła Armia Czerwona. Polacy bohatersko walczyli, również i z tym wrogiem. Do wielkich symboli należą – obrona Lwowa czy Grodna i wiele innych bitewnych miejsc. Zajęcie Polski przez sowieckiego okupanta oznaczała dla mieszkańców kresów bezwzględny terror – aresztowania, zsyłki do łagrów czy zbrodnię katyńską, a okrutny bilans sowieckiej okupacji do dzisiaj nie jest znany. Przez długie powojenne lata o tych faktach nie wolno było mówić, a podręczniki historii milczały… Data 17 września – od 2004 roku jest „Międzynarodowym Dniem Sybiraka” i jest to święto państwowe…- mówił ks. prałat.

Przed pomnikiem żołnierzy „Krzysztof”

Po nabożeństwie odprawionym w intencji bohaterów i milionów ofiar naszych rodaków zamordowanych na polskich kresach, ale też i w syberyjskich łagrach, złożono kwiaty pod pomnikiem miejscowych żołnierzy AK ze Zgrupowania „Krzysztof”. – Przed 85. laty Polska została napadnięta przez sowietów, dzisiaj upamiętnijmy ofiary tej agresji i wszystkich Polaków, którzy zostali zamordowani przez ten reżim… – mówił Bogdan Biniszewski rozpoczynając składanie kwiatów pod pomnikiem miejscowych bojowników z AK. Kwiaty pod pomnikiem wojennych bohaterów złożyli samorządowcy – Wójt Gminy Radziejowice, Artur Jankowski i jego zastępca, Wioletta Micewicz, a w imieniu sołectwa Kuklówka Zarzeczna radna i sołtys – Beata Trzaskowska i motocykliści z powiatu żyrardowskiego. – Bardzo dziękuję Państwu Aleksandrze i Bogdanowi Biniszewskim, za pielęgnowanie pamięci o walczących i poległych obrońcach Ojczyzny, którzy kiedy trzeba było – przelewali za nią krew. Dziękuję księżom, za odprawienie mszy świętej, za tak wspaniałą eucharystię i za tak wzruszające słowa upamiętniające rocznicę 17 września 1939 roku. To jest dla nas bardzo ważne, że wspólnie modliliśmy się, składamy kwiaty i tę tak ważną w naszej historii rocznicę. Dziękuję wszystkim uczestniczącym w tych uroczystościach…- mówił Wójt Gminy Radziejowice – Artur Jankowski.

Ziemia uświęcona krwią Polaków

W uroczystości upamiętniającej ofiary II Wojny Światowej i agresję sowiecką na Polskę 17 września 1939 roku, wzięło udział wielu gości ks. Janusz Majda – ekonom Konfederacji Episkopatu Polski wraz z duchownymi. Samorząd Gminy w Radziejowicach reprezentowali: Wójt Artur Jankowski, jego zastępca Wiolett Micewicz, radni – Beata Trzaskowska i Aleksandra Jarosz, dyrektor SP w Kuklówce Sylwia Król oraz Grzegorz Wiciński, sołtys Adamów Wieś, a także poczty sztandarowe ze szkół podstawowych w Kuklówce Radziejowickiej i Radziejowicach. Organizatorzy gościli także: Tadeusza Kurcyka ze Stowarzyszenia Łagierników AK, Agnieszkę Bogucką – b. prezes Wspólnoty Polskiej, jak i b. prezesa NFOŚiGW – Przemysława Ligenzę. Swoją obecność zaznaczyli motocykliści z powiatu żyrardowskiego.
Po uroczystościach w świątyni, uczestnicy rocznicowych wydarzeń zostali zaproszeni do Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich. W tym miejscu – kolejny raz w tym dniu – oddano hołd ofiarom tej najokrutniejszej wojnie w historii Polski. Odbyła się też uroczystość przed Kolumną Kresową – jedynym takim miejscem w Polsce, gdzie uczczono pamięć o Polakach pomordowanych za wschodnimi granicami naszego kraju. To tutaj jest składana ziemia uświęcona krwią Polaków w miejscach kaźni takich jak: Katyń, Charków Workuta, Bykowyje, Miednoje, cmentarzy – Orląt we Lwowie, Łyczakowskiego i z grobów ofiar zbrodni ponarskiej. Podczas sobotniej uroczystości wójt Artur Jankowski, dołożył grudki ziemi z kolejnego lagru – z Nerczyńska.
Na zakończenie uroczystości gospodarze zaprosili zebranych na staropolski żurek i na kresowe pierogi.
Godnie uczczono 85-rocznicę napaści sowieckiej w Gminie Radziejowice, a uroczystości miały charakter i wymiar ogólnopolski.
Tadeusz Sułek