Z okazji przypadającego 27 maja – Dnia Samorządowca – wszystkim pracownikom samorządu terytorialnego składamy najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za pracę dla naszego wspólnego dobra i rozwoju naszych małych ojczyzn.
Szczególnie ciepło pozdrawiamy w tym dniu byłych i obecnych Radnych Gminy Radziejowice, byłych i obecnych Wójtów oraz wszystkich pracowników administracji samorządowej Gminy Radziejowice.
Wójt Gminy Radziejowice
Urszula Ciężka
Przewodniczący Rady Gminy Radziejowice
Grażyna Górka
Dzień 27 maja uchwalony został przez Sejm RP w 2000 roku Dniem Samorządowca. Ta historyczna data wiąże się z wejściem w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym i jednocześnie pierwszymi od ponad półwiecza wolnymi wyborami w Polsce i stanowiły początek wielkiego dzieła odbudowy demokratycznego ustroju naszego państwa.
Odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów przemian, które zaszły w naszym kraju na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.
Przemiana ta uwolniła olbrzymie pokłady obywatelskiej energii Polaków i pozwoliła lokalnym wspólnotom współuczestniczyć, a co najważniejsze – współdecydować w sprawach publicznych.
Nie byłoby nowoczesnej wolnej Polski bez rozwoju samorządności.
Droga do niej rozpoczęła się w sierpniu 1980 roku, kiedy to na I Zjeździe NSZZ „Solidarność uchwalono program „Samorządna Rzeczpospolita”, który stal się swoistym manifestem programowym i zapowiedzią przyszłych zmian.
Wola obywateli wyrażona w wyborach 4 czerwca 1989 roku otworzyła drogę do wolnych wyborów samorządowych.
Warto zaznaczyć, że inicjatorem ustawy o samorządzie terytorialnym, uchwalonej 8 marca 1990 roku był odrodzony po wyborach czerwcowych – Senat RP.
Reforma samorządowa była też jednym z kluczowych elementów zapowiedzianego przez premiera Tadeusza Mazowieckiego „powrotu do Europy”. W przeddzień pierwszych wolnych wyborów samorządowych zwrócił się on do rodaków z przesłaniem:
„Rzeczpospolita lokalna przechodzi w ręce społeczności, które ją zamieszkują. Będzie ona taka, jaką one same potrafią stworzyć”.
I tak oto 27 maja 1990 roku, po raz pierwszy w powojennej Polsce, obywatele mogli zdecydować, kto będzie ich reprezentantem w gminie, a w kolejnych latach, w kolejnych wyborach, także na wyższych szczeblach administracji samorządowej (powiat, województwo).
Po latach niebytu – odrodzony na prawdziwie demokratycznych podstawach – Samorząd Terytorialny – stał się miejscem mądrze zagospodarowanej wolności i trwałym elementem polskiego ustroju.