kod qr z adresem tej strony

Radziejowice - Gmina nie tylko na weekend!

Fundusze unijne

Dożynki, Dożynki.....i po Dożynkach

Radziejowice - Święto Chleba 31 sierpnia 2019 rokuNazywają to święto różnie: Wyżynkami, Obrzynkami, Wieńcem, Wieńcowym, Okrężnym, Dożynkami, Świętem Plonów, czy tak jak u nas, w Gminie Radziejowice - Świętem Chleba. Bez względu jednak na nazwę, co rok, mniej więcej o tej samej porze, wszyscy uroczyście świętujemy to samo: zakończenie żniw i prac związanych ze zbiorami.

W przypadku imprez plenerowych zawsze i to pomimo ogromnych starań Organizatorów i przygotowań do uroczystości, jedna z największych niewiadomych temu towarzyszących pozostaje… pogoda! Ta jest całkowitą poza wszelką kontrolą. Nie tym razem. W tym roku również i ona stanęła na wysokości zadania, by ostatecznie w swojej łaskawości słonecznymi promieniami od samego rana zwiastować wielce udaną sobotę.

Punktualnie o godzinie 13:00 gminne uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Radziejowicach, którą celebrował ks. Henryk Andrzejewski. Zgromadziła ona mieszkańców gminy, władze samorządowe oraz zaproszonych na tę okazję Gości oraz Starostów dożynek. Na ołtarzu spoczęły bochny chleba wypieczone z tegorocznej mąki, a przed nim przygotowane przez sołectwa kosze, które zachwycały zarówno przepiękną formą i barwą, jak i obfitością tegorocznych plonów. Na zakończenie liturgii uroczyście poświęcono smakowicie wyglądające wypieki oraz tegoroczne plony, zaś Wójt Gminy Radziejowice – Pani Urszula Ciężka zaprosiła wszystkich obecnych do Gminnego Centrum Kultury POWOZOWNIA, gdzie wkrótce rozpocząć się miała kolejna odsłona sobotniego święta.

Radziejowice - Święto Chleba 31 sierpnia 2019 rokuKilkanaście minut po godzinie 14:00 świąteczny festyn rozpoczął się krótkim wystąpieniem Pani Wójt, która powitała mieszkańców oraz zaproszonych na uroczystość Gości.

Wśród oficjeli nie zabrakło przedstawicieli wojewódzkiej i powiatowej administracji rządowej, a także samorządowej w osobach: poseł Anny Cicholskiej, starosty powiatu Beaty Sznajder, przewodniczącego samorządu powiatowego Klaudiusza Stusińskiego, zastępcy prezydenta Żyrardowa Łukasza Choińskiego i wiceprzewodniczącego Rady Miasta Żyrardowa Józefa Kapusty, Radnych Gminy Radziejowice z jej Przewodniczącym Jackiem Krawczyńskim oraz przedstawicieli instytucji publicznych wraz z organizacjami i stowarzyszeniami pozarządowymi, działającymi na terenie gminy.

Honory dożynkowych Starostów pełnili w tym roku Państwo Izabela i Grzegorz Wicińscy, mieszkańcy miejscowości Adamów Wieś, w której p. Grzegorz jest Sołtysem, zaś jego małżonka piastuje stanowisko Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich. Starostowie przekazali na ręce włodarza gminy chleb wypieczony z tegorocznej mąki, prosząc jednocześnie o jego sprawiedliwy podział.

Radziejowice - Święto Chleba 31 sierpnia 2019 rokuDziękując za tegoroczny rolniczy trud Wójt Gminy zapewniła, że dołoży wszelkich starań, aby tak właśnie się stało. Nawiązując w swoim wystąpieniu do myśli przewodniej tegorocznego Święta Chleba Radziejowice – EKO gmina nie tylko od święta”, Pani Wójt zwróciła szczególną uwagę na zmiany zachodzące w naszym otoczeniu. Zmiany, które sprawiają, iż troską o środowisko naturalne, w którym żyjemy i w którym żyć będą następne pokolenia, staje się powinnością i obowiązkiem nie tylko tych, których życie i praca związane są z bezpośrednio nim, ale nas wszystkich. Również tych najmłodszych. Część oficjalna uroczystości zakończyła się wspólnych dzieleniem się chlebem.

Wokół Gminnego Centrum Kultury POWOZOWNIA swoje stoiska zaprezentowały sołectwa gminy Radziejowice, Klub Seniora Dyliżans, Stowarzyszenie LGD Ziemia Chełmońskiego, ODR oraz okoliczni artyści i rękodzielnicy, a także lokalne firmy z terenu gminy i powiatu.

Radziejowice - Święto Chleba 31 sierpnia 2019 rokuTegoroczne Święto Chleba w Radziejowicach upłynęło pod znakiem ekologii i to do tego właśnie zagadnienia nawiązywała każda z trzech wytyczonych wokół GCK stref. Pierwszą z nich była Strefa Dzieci – Eko-kreatywni, w której najmłodsi uczestnicy święta mogli wykazać się zdolnościami artystycznymi, inwencją twórczą oraz pomysłowością w ramach licznie zorganizowanych konkursach.

W drugiej strefie – Rękodzieła oraz Jadła Regionalnego - na wszystkich chętnych czekały wspaniałe regionalne potrawy oraz przepiękne wyroby rękodzieła artystycznego. Znalazły się w niej m.in. stoisko sołectwa Adamów, kram działającego na jego terenie Koła Gospodyń Wiejskich, a także serwująca wspaniałe ciasta „Kawiarenka u Seniora”, którą zorganizował Klub Seniora Dyliżans. Tu także zlokalizowane zostało stoisko hotelu „Artis” pełne kulinarnych specjałów oraz PGK Żyrardów, które wszystkim chętnym, z sentymentem wspominającym słynne uliczne saturatory na kołach, serwował naszą radziejowicką wodę z sokiem i bąbelkami.

Trzecia strefa została zagospodarowana przez namioty Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Urzędu Gminy, KRUSu oraz MODRu. W strefie tej - umownie nazwanej Strefą Mieszkańca Radziejowice pod hasłem „EKO-Gmina nie tylko od święta” - goście imprezy mogli uzyskać wszelkie niezbędne informacje dotyczące realizowanych przez gminę proekologicznych projektów, polegających m.in. na dofinansowaniu budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, usuwania azbestu czy wymiany starych pieców grzewczych.

Radziejowice - Święto Chleba 31 sierpnia 2019 rokuEkologia to także zdrowy tryb życia, do czego nawiązywało stoisko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W przygotowanej ofercie szerzył wychowanie w trzeźwości i przeciwdziałanie alkoholizmowi. W EKO-strefie goście mogli wziąć udział w licznych konkursach, w których nagrodami były cenne upominki, wykonane w całości z materiałów pochodzących z recyklingu.

Organizatorzy zadbali nie tylko o ciała uczestników święta, ale również o ich ducha, w formie licznych wydarzeń artystycznych na muzycznej scenie festynu. Tę część tegorocznego święta rozpoczął koncert Kapeli Hanki Wójciak - polskiej wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów, laureatki pierwszej nagrody na 46. Studenckim Festiwalu Piosenki w 2010. Zespół zaprezentował swój repertuar w postaci muzyki folkowej z elementami muzyki orientalnej, celtyckiej i polskiej, w tym również utworami z dwóch dotychczas wydanych płyt. Autorką tekstów większości wykonanych utworów jest sama wokalistka Hanka Wójciak, w których to opisuje współczesny świat, z wykorzystaniem prawdziwej góralskiej gwary i archaizmów.

Kolejnym punktem programu był blok występów w którym na estradzie prezentowali się artyści i sportowcy realizujący swoje pasje i rozwijający talenty w Gminnym Centrum Kultury POWOZOWNIA. Zgromadzeni mieli możliwość wysłuchania koncertu chóru „Gaudeamus” oraz występu młodych wokalistów „Ochotniczej Straży Wokalnej” pod kierunkiem Marcina Fibicha. Publiczność miała również okazję obejrzeć młodzieżowy występ grupy teatralnej oraz podziwiać umiejętności adeptów sztuk walki z sekcji karate Nikobushi, działającej przy GCK.

Radziejowice - Święto Chleba 31 sierpnia 2019 rokuTegoroczną Gwiazdą Wieczoru był znany i popularny aktor i wokalista – Jacek Kawalec, który wraz z towarzyszącym mu zespołem muzycznym zaprezentował autorski program artystyczny pod tytułem „Muzyczne Twarze Jacka Kawalca”. Składały się na niego znane i lubiane covery muzyki rozrywkowej z lat minionych oraz aktualne przeboje z polskich i zagranicznych list przebojów. Artysta zaprezentował m.in. utwór pochodzący ze ścieżki dźwiękowej filmu „A Star Is Born”, który w oryginale śpiewali Bradley Cooper i Lady Gaga, a także utwory z repertuaru Phila Collinsa z zespołu Genesis i Stinga (The Police). Gremialnie odśpiewana piosenka zespołu Mr. Zoob „Mój jest ten kawałek podłogi” z tekstem „Mój jest ten Kawalec podłogi”, potwierdziła doskonały warsztat aktorski oraz poczucie humoru i dowcip wykonawcy. Nawiązany w wyniku tego wspaniały kontakt z publicznością był dowodem na to, że artysta sprawdził się doskonale także w roli prowadzącego.

Na zakończenie, kiedy ciemności spowiły okolicę zaś na scenie pojawił się zespół STARS, to właśnie przy jego akompaniamencie nastąpił finał obchodów Święta Chleba w postaci tanecznej zabawy wszystkich zgromadzonych.

Radziejowice - Święto Chleba 31 sierpnia 2019 rokuKto był ten widział. Kogo nie było – niech żałuje i już dziś zarezerwuje sobie czas w przyszłym roku.

Nam, jako organizatorom, pozostaje mieć nadzieję, że każdy, kto zjawił się w to sobotnie popołudnie w Radziejowicach milo spędził czas. Jeśli zaś w czasie imprezy zdarzyły się nam jakieś niedociągnięcia, prosimy o wyrozumiałość i solennie obiecujemy poprawę.

Obchody Święta Chleba zorganizowane zostały wspólnym wysiłkiem jednostek organizacyjnych Gminy Radziejowice, t.j.: Gminnego Centrum Kultury w Radziejowicach, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radziejowicach oraz Urzędu Gminy Radziejowice, przy wsparciu sołectwa Adamów Wieś (i działającego tam prężnie Koła Gospodyń Wiejskich), sołectwa Zboiska oraz Klubu Seniora Dyliżans.

Wśród partnerów znaleźli się:

 • ARTIS EXPRESS Sp. z o.o. Artis Loft Hotel,
 • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego o/Bielice (Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Żyrardowie),
 • Mosso Kewpie Poland Sp. z o.o.,
 • Stowarzyszenie LGD Ziemia Chełmońskiego,
 • PGK Żyrardów Sp. z o.o.,
 • Emka S.A.,
 • Ekonip Sp. z o.o.,
 • Hotel Afrodyta Business & SPA,
 • sklep ze zdrową żywnością „Wasze zdrowie”,
 • Gościniec Kuklówka,
 • Beata Staniszewska „Kozi Dar”.

Dziękujemy wszystkim, dzięki pracy i wsparciu których odbyło się tegoroczne Święto Chleba. Z nadzieją na współpracę także w kolejnych latach mówimy wszystkim… do zobaczenia!

Radziejowice - Święto Chleba 31 sierpnia 2019 roku

Opublikowano: 09 września 2019 14:55

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 360

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Radziejowice do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.