kod qr z adresem tej strony

Radziejowice - Gmina nie tylko na weekend!

Fundusze unijne

Dlaczego nie wolno ich przygarniać dzikich zwierząt

Nie zabieraj z lasu dzikich zwierząt artykuł (link otworzy duże zdjęcie)

Wiosna to czas, kiedy w lesie pojawiają się młode zwierzęta. Niestety, często są zabierane przez ludzi ze swojego naturalnego środowiska. Bogumiła Grabowska w tekście „Nie zabieraj mnie” wyjaśnia, dlaczego nie wolno ich przygarniać.

Dlaczego postanowiliśmy zwrócić Państwa uwagę na ten problem ?

W dniu 06.07.2020r. kierowca jadący samochodem zauważył młoda sarnę na poboczu drogi, na terenie Gminy Radziejowice. W obawie o zdrowie zwierzęcia zabrał ją do samochodu i przywiózł do Urzędu Gminy Radziejowice. Kierowca niestety, chcąc pomóc zwierzęciu nie zachował się odpowiednio, ponieważ zabierając ją uniemożliwił powrót zwierzęcia do miejsca, z którego została zabrana, gdyż jej matka nie zaakceptowałaby ludzkiego zapachu. W tak niecodziennej sytuacji pracownicy Urzędu Gminy musieli zachować zimną krew i podjęli działania. Sarna została przetransportowana z pomocą mieszkańca Naszej Gminy do Lecznicy Weterynaryjnej przy ul. Tarczyńskiej 31 w m. Mszczonów. W międzyczasie pracownikom udało się znaleźć Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Leśnych położony na terenie Leśnictwa Miszewo, w miejscowości Miszewo Murowane w gminie Bodzanów, który zgodził się przyjąć małą sarenkę pod swoją opiekę. Jeszcze tego samego dnia zwierzę trafiło do powyższego ośrodka. Chcemy bardzo podziękować mieszkańcowi Gminy Radziejowice, który pomógł przetransportować sarnę do Gabinetu Weterynaryjnego, lekarzom weterynarii z Gabinetu Weterynaryjnego przy ul. Tarczyńskiej 31 w Mszczonowie oraz Ośrodkowi Rehabilitacji Zwierząt Leśnych położonym na terenie Leśnictwa Miszewo, a także pracownikom Urzędu Gminy Radziejowice, którzy byli zaangażowani w całą akcję.

Dzikie zwierzęta w zadziwiający sposób ułatwiają przetrwanie sobie i swojemu potomstwu. Specjalistami w tej dziedzinie są… sarny. Zaraz po urodzeniu sarnia mama „porzuca” młode. Jeśli urodziła więcej niż jedno koźlątko, to rodzeństwo może być oddalone od siebie nawet o pół kilometra! Ta taktyka oraz fakt, że maluchy pozbawione są zapachu, mają zwiększyć ich szanse na przeżycie.

Cały tekst w „Echach Leśnych"

Sarniej mamy nie widać koło maluchów. Możemy być jednak pewni, że jest w pobliżu. Odwiedza je jedynie dwa razy dziennie, w porze karmienia. Wszystko po to, żeby nie przekazać młodym swojego, doskonale wyczuwalnego przez drapieżniki zapachu i bezsensownie nie narażać ich na niebezpieczeństwo.

Jeśli któremuś z malców coś zagrozi, to z pewnością matka mu pomoże. Wyczuwając drapieżnika, koza wyskakuje z ukrycia, odwraca uwagę intruza i zaczyna uciekać, odciągając go od ukrytego w trawie malucha. Podobnie postępują również zajęczyce, które odwiedzają swoje maluchy najchętniej pod osłoną porannej szarówki i wieczornego zmierzchu.

Zawsze przed podjęciem decyzji, czy pomóc malcom, czy po prostu odejść, należy rozejrzeć się dookoła – apeluje autorka.


Zdecydowanie częściej niż na młode sarny i zające natkniemy się na młode ptaki. Znalezionemu pod drzewem pisklakowi można pomóc. Jeśli wypadł z gniazda, to należy go do niego z powrotem włożyć. Jeśli jednak zauważysz, że gniazdo spadło z drzewa i leży obok, to wtedy powinieneś zabrać pisklaka i przekazać pod profesjonalną opiekę.

Pełna lista specjalistycznych ośrodków  

Bardzo często, szczególnie w miastach, możemy natrafić na wyglądające na bezbronne młode pustułki, kawki czy sroki. Podloty tych gatunków  przesiadują poza gniazdem na gałęziach drzew i krzewów. Jeśli taki malec nie jest wyraźnie ranny, to jedynym słusznym rozwiązaniem będzie pozostawienie go na gałęzi, żeby sam sobie radził i nauczył się życia.

Zanim, w odruchu serca, będziemy chcieli wziąć  ręce bezbronnego malucha chwilę się zastanówmy. Oceńmy czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest.

Gdy zwierzak jest ranny lub mamy jakiekolwiek wątpliwości co powinniśmy zrobić, zapytajmy specjalistów. Najczęściej są nimi lokalni leśnicy, weterynarze albo pracownicy specjalistycznych ośrodków.

Opublikowano: 15 lipca 2020 11:59

Kategoria: Ogłoszenia

Wyświetleń: 148

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Radziejowice do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.