kod qr z adresem tej strony

Radziejowice - Gmina nie tylko na weekend!

Fundusze unijne

Zalecenia dotyczące tego, jak postępować w przypadku podejrzeń o zakażeniu koronawirusem ustalone przez GIS

Zalecenia dotyczące tego, jak postępować w przypadku podejrzeń o zakażeniu koronawirusem, ustalone zostały przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia.

Osoby, które powinny zostać poddane badaniu na możliwość zakażenia patogenem powinny spełnić trzy warunki mogące świadczyć o ryzyku zakażenia koronawirusem, które ustalone zostały przez GIS:

  • w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem lub miałeś kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenia,
  • masz podwyższoną temperaturę,
  • masz kaszel oraz odczuwasz duszności,

W takich przypadkach powinieneś bezzwłocznie zadzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej (sanepidu) odpowiedniego dla regionu zamieszkania.

Wykaz placówek, do których możemy zgłaszać podejrzenie zakażenia koronawirusem znajduje się na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/problem/

Konsultant telefonicznie udzieli wszystkich informacji na temat kolejnych kroków, jakie należy podjąć. Następnie należy bezpośrednio zgłosić się do oddziały zakaźne wyznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia szpitali.

Wykaz jednostek, które przyjmują takich pacjentów znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali.

WAŻNE !!! Osoby z podejrzeniem koronawirusa nie powinny zgłaszać się do przychodni lub na Szpitalne Oddziały Ratunkowe (tzw. SOR).

Masz objawy grypy, ale nie spełniasz warunków GIS w sprawie zakażenia koronawirusem? "Zostań w domu"

Co w przypadku pacjentów, którzy mają objawy sugerujące zakażenie, ale nie były w kraju, w którym występuje koronawirus i nie miały kontaktu z osobą zakażoną?

W takich sytuacjach GIS zaleca stosowanie podstawowych metod ochrony jak: częste mycie rąk i zakrywanie się podczas kichania lub kasłania. Należy też pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia.

Należy zwróć uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu, częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy. Zalecane jest również ograniczenie wizyt w galeriach handlowych i przebywania w dużych skupiskach ludzkich.

W razie pytań można skontaktować się z działającą całodobowo infolinią NFZ: 800 190 590.

Opublikowano: 12 marca 2020 16:46

Kategoria: Ogłoszenia

Wyświetleń: 399

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Radziejowice do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.