kod qr z adresem tej strony

Radziejowice - Gmina nie tylko na weekend!

Fundusze unijne

Seniorzy nie będą siedzieć w domu

 (link otworzy duże zdjęcie)

Startuje projekt „Partnerstwo Sieci Inicjatyw Senioralnych". Dwa stowarzyszenia z powiatu żyrardowskiego we współpracy z grupami i organizacjami senioralnymi pokonały ponad 150 organizacji z całej Polski. Mariański Ruch Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych i Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org" w ramach programu rządowego pozyskały kwotę 171 000 zł. Dzięki temu seniorzy z powiatu żyrardowskiego będą mieli szansę zrealizować swoje pomysły na działania społeczne i rozwijać swoje organizacje. Jest to już druga edycja projektu.

 - Co oznacza nasz projekt dla seniorów wymownie opowiada historia Pani Basi, która uczestniczyła w edycji 2016 - mówi Katarzyna Niewczas, koordynatorka projektu - Przyszła na szkolenie dla seniorów, ponieważ chciała wyjść z domu i spotkać się z innymi ludźmi. Kiedy dowiedziała się, że może pozyskać pieniądze na zrealizowanie swojego pomysłu, początkowo chciała kupić 5 rowerów dla siebie i koleżanek. Skończyło się na tym, że Pani Basia zorganizowała w swojej miejscowości miejsce spotkań dla mieszkańców z boiskiem do siatkówki oraz zorganizowała piknik sąsiedzki. Nie poprzestała na tym, ponieważ szuka innych źródeł dofinansowania na swoje pomysły. I oto nam chodzi. Chcemy zachęcić seniorów do działania na rzecz swojego środowiska: tam gdzie mieszkają lub tworzą swoją grupę towarzyską.

 Dzięki nowemu projektowi w 2017 r. stowarzyszenia i grupy senioralne będą mogły skorzystać ze szkoleń, które pokażą im, jak dobrze organizować pracę w swoich grupach, jak skutecznie komunikować się między sobą, a także jak współpracować z lokalnymi samorządami i lokalnym biznesem. Ogłoszony zostanie konkurs na najlepszą inicjatywę senioralną. 10 grup otrzyma po 3000 zł na realizację własnych pomysłów. Nie zabraknie też okazji do wymiany doświadczeń i integracji seniorów. Będą to dwa wyjazdy studyjne i dwa spotkania integracyjne: Powiatowe Spotkanie Seniorów oraz Festiwal Seniorów.

 - W tym roku postawiliśmy sobie za cel sprawić, żeby organizacje senioralne chciały i potrafiły zrobić coś więcej niż tylko organizować wycieczki i spotkania towarzyskie - mówi Jakub Kamiński, specjalista ds. rekrutacji i szkoleń - Chcemy rozwinąć umiejętności współpracy, zarządzania organizacjami, dać szansę na działania w praktyce. Bardzo nam również zależy na dobrych relacjach seniorów z samorządem i biznesem. Organizacje i grupy senioralne mają stać się partnerami i ważnymi podmiotami życia społecznego w powiecie żyrardowskim.

Przedstawicieli organizacji senioralnych zapraszamy na pierwsze spotkanie informacyjne w dniu 20 kwietnia 2017 w godz. 14.00 - 17.00 w Centrum Kultury w Żyrardowie, Plac Jana Pawła II nr 3. Wszystkie informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej  www.siecinicjatywsenioralnych.pl

 

Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020


Opublikowano: 12 kwietnia 2017 14:49

Kategoria: Ogłoszenia

Wyświetleń: 377

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Radziejowice do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.