kod qr z adresem tej strony

Radziejowice - Gmina nie tylko na weekend!

Fundusze unijne

Orlęta Lwowskie - Droga do Niepodległości

W piątek 15 listopada br. o godzinie 18.00 w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się niezwykłe wydarzenie artystyczne pt. „Orlęta Lwowskie Droga do Niepodległości”.  Celem przedsięwzięcia było podtrzymanie pamięci o bohaterach walczących o niepodległość i tożsamość narodową.

Koncert patriotyczny poprowadzili inicjatorzy przedsięwzięcia Aleksandra i Bogdan Biniszewscy.

W historyczny klimat licznie przybyłych gości /300 osób/ wprowadziła aktorka Halina Rowicka, poetycko przedstawiając postać Józefa Piłsudskiego. Kolejnym punktem programu był występ aktora Juliusza Dzienkiewicza, który wyrecytował fragment dzieła Juliusza Makuszyńskiego – pisarza sercem związanego z Kresami. Jednak główną atrakcją wydarzenia był występ światowej sławy wokalistki jazzowej Grażyny Auguścik. Artystka wykonała utwory między innymi Witolda Lutosławskiego i Stanisława Moniuszki, a na koniec wyśpiewała „Kołysankę Rosemary” Krzysztofa Komedy z pamiętnego filmu Romana Polańskiego z 1968 roku. Akompaniowało jej Trio Nikola Kołodziejczyka. Jazzowe aranżacje znanych utworów powstałych w trudnym dla naszych rodaków okresie,  niosących przesłanie walki o niepodległość wzbudziły w widzach ducha czasów „Orląt Lwowskich”. Zachęciły do zadumy i dyskusji po koncercie nad postawą patriotyczną Polaków. Niespodziewanie dla Państwa Biniszewskich spotkanie stało się okazją do wręczenia im odznaczenia, stanowiącego wyróżnienia za pracę na rzecz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Koncert odbył się dzięki wsparciu organizacyjnemu Gminy Radziejowice, na terenie której działa zarówno Fundacja Lwów i Kresy Południowo – Wschodnie, jak i Muzeum Lwowa i Kresów. Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia i współfinansowania ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego przeznaczonych na realizację przedsięwzięć społeczno – kulturalnych. Prowadzący bardzo często w trakcie koncertu dziękowali instytucjom bez, których tego typu przedsięwzięcia nie byłyby możliwe do przeprowadzenia.

Organizatorzy z pasją, piękne, klimatyczne  wnętrza, znakomici artyści i zacni goście tworzą wydarzenia, które zapadają na długo w pamięci, tak jak to miało miejsce w przypadku koncertu pt. „Orlęta Lwowskie – Droga do Niepodległości”.

20_logo_cobranding.png logo_wersja_kolorowa01.png

 

Opublikowano: 25 listopada 2019 14:21

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 312

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Radziejowice do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.