kod qr z adresem tej strony

Radziejowice - Gmina nie tylko na weekend!

Fundusze unijne

Wywieś Flagę RP – pokaż, że jesteś patriotą.

 (link otworzy duże zdjęcie)

Zachęcamy Państwa do wywieszania na budynkach i posesjach flagi narodowej z okazji przypadającej 1 Maja - XV rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzonego 2 Maja oraz Święta Konstytucji 3 Maja.

Święta te są okazją do podkreślania naszej tożsamości i wartości przyświecających Narodowi Polskiemu, których symbolem jest flaga, zajmująca szczególne miejsce w tradycji i kulturze. Jej Święto zostało ustanowione w 2004 roku. Wybór tego dnia nie był przypadkowy. To dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zgodnie z wyjaśnieniem symboliki polskiej flagi, biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Z tego właśnie względu na polskiej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w heraldyce RP ważniejszy jest kolor godła niż tła. Na długo oficjalnym ustanowieniem polskiej flagi, biało-czerwone barwy uznano za barwy narodowe. Miało to miejsce dokładnie 3 maja 1792 roku – w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji.  Oficjalnie ustanowiona została ona dopiero w 1919 roku i od tego czasu kilka razy zmieniała swoją kolorystykę. Początkowo miała odcień karmazynu, później jednak jego miejsce zajął cynober. Wszystko zostało dokładnie sprecyzowane dopiero w 1980 r., gdy ostatecznie ustalono kolorystykę. W 1955 r. uznano oficjalnie flagę i godło narodowe (wówczas jednak był to orzeł bez korony). Nie bez znaczenia pozostaje również wybór 2 maja, na święto flagi Rzeczypospolitej. Jednym z powodów jest fakt, że w czasach PRL robiono wszystko, aby właśnie tego dnia zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, by nie były widoczne w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Święto flagi zostało wprowadzone nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. Jednocześnie 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Jeśli ktoś z mieszkańców  nie ma flagi, można ją dostać w Urzędzie Gminy Radziejowice lub u wolontariuszy przed Mszą świętą okolicznościową odbywającą się w dniu 3 maja o godzinie 12.00 w Kościele parafialnym pw. Świętego Kazimierza królewicza w Radziejowicach. 

Opublikowano: 30 kwietnia 2019 15:06

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 581

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Radziejowice do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.