kod qr z adresem tej strony

Radziejowice - Gmina nie tylko na weekend!

Fundusze unijne

„Prywaciarze” w Radziejowicach

 (link otworzy duże zdjęcie)


W Gminnym Centrum Kultury „Powozownia” w Radziejowicach  było już wiele wystaw, ale takiej jeszcze nie było. Goszczą tam teraz „Prywaciarze”, którzy pokazywani są na zdjęciach i przedstawiani przez produkowane przez siebie przedmioty. A w tle absurdy z rzeczywistości PRL.

Fotografia zbitej na gruzowisku Warszawy z desek szopy z odręcznymi napisami „penicure, manicure” i talon na … zastępczy papier toaletowy. Zdjęcie mężczyzny ostrzącego na podwórku noże, a na stoliku maszynka do napełniana długopisowych wkładów. To przykłady z wielu tablic i eksponatów, które można zobaczyć w galerii „Powozowni” na wystawie „Prywaciarze – początki polskiej mikroprzedsiębiorczości”.  Pojawiły się zdjęcia i przedmioty rodem z PRL. PRL – bowiem przygotowana przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr Bogusława Federa wystawa wprowadza właśnie w klimaty tamtych lat. Czasami ponure, a nawet przerażające, niekiedy humorystyczne a wielokroć – absurdalne. Na 24 fotograficznych tablicach ukazywane są na niej losy kupców, rzemieślników, drobnych przedsiębiorców, zwanych pogardliwie przez władze PRL „prywaciarzami” i przez te władze tępione, gnębione i zwalczane. Ludzi, który pomimo tego nie poddawali się szykanom ze strony władz. A jakie to były szykany informują tablice tekstowe.

Wernisaż wystawy w Radziejowicach miał miejsce 15 maja. Uczestniczyły w nim osoby w różnym wieku, w tym młodzież, seniorzy i …niemowlaki. Zainteresowanie wzbudzały nie tylko fotografie i informacje, ale także prezentowane eksponaty, m.in. maszynka do napełniania długopisowych wkładów matryca do produkcji landrynek, wyposażenie salonu fryzjerskiego z tajemniczym „kociołkiem”, który najczęściej kojarzono z urządzeniem do produkcji…bimbru. Pocztówki dźwiękowe porównywano do MP 3, a stare radia czy gramofon – do cyfrowych odtwarzaczy. Panie chętnie oglądały dawny żurnal mody ze zdziwieniem stwierdzając, że w modzie właściwie nic się nie zmieniło, czego nie dało się powiedzieć oglądając magazyn motoryzacyjny „Motor”. Wyzwaniem dla młodzieży było posługiwanie się telefonem z tarczą obrotową, podobnie jak maszyną do pisania. A dodatkową atrakcję stanowiła możliwość odbijania pamiątkowej pieczęci.

Była też jeszcze jedna, nieplanowana niespodzianka. Jedna z uczestniczek przypomniała sobie prezentowanego na fotografii Gracjana Lepianko.

- Miał swój zakład w Warszawie. Gdy potłukła się na przykład porcelana, tylko on potrafił sprawić cud i naprawić ją – wspominała. 

Wystawę "Prywaciarze - początki polskiej mikroprzedsiębiorczości" przygotowała Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr Bogusława Federa z Grodziska Mazowieckiego. Jej celem jest promocja przedsiębiorczości, zmiana wizerunku mikro przedsiębiorcy, a także ukazanie barier z jakimi spotykali się i nadal spotykają osoby, prowadzące mikro firmy. Inauguracja wystawy miała miejsce w lipcu 2012 roku w Senacie RP na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Senatu RP, przy okazji prezentacji przez Akademię Liderów wyników badania sytuacji mikro firm w Polsce.

Wystawa będzie czynna w Radziejowicach do końca maja. Wstęp wolny.

 

Opublikowano: 17 maja 2018 11:47

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 700

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Radziejowice do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.