kod qr z adresem tej strony

Radziejowice - Gmina nie tylko na weekend!

Fundusze unijne

Wzruszające obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 (link otworzy duże zdjęcie)

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gminie Radziejowice tradycyjnie odbyły się w dniu 1 marca na terenie Muzeum Lwowa i Kresów Południowo -Wschodnich w Kuklówce Radziejowickiej. W celu uczczenia pamięci bohaterów narodowych na miejsce spotkania przybyła liczna delegacja uczniów i pedagogów reprezentujących gminne placówki oświatowe oraz Pani Wójt Gminy Radziejowice Urszula Ciężka wraz z przedstawicielami Urzędu Gminy Radziejowice.

Przybyłych gości osobiście przywitała Pani Dyrektor Aleksandra Biniszewska, która następnie oprowadziła gości po Muzeum, opowiadając przy tym ciekawostki związane ze zgromadzonymi eksponatami. Po niezwykłym zwiedzaniu uczestnicy udali się pod Kolumnę Kresową poświęconą Polakom pomordowanym na Wschodzie. Pani Dyrektor pochodząca z Kresów Wschodnich, relacjonowała fakty dotyczące Jej pokolenia, oraz pokolenia Jej dziadków, co stało się swoistą żywą lekcją historii. Kolejnym elementem obchodów było przejście pod Kapliczkę z figurką Jezusa Chrystusaw cierniowej koronie wykonaną przez Kapitana Wojska Polskiego przebywającego na Syberii. Kapliczka jest niezwykła, ponieważ do niej modlił się zesłani do łagrów. Kiedy umarł Stalin i Kapitan wrócił do Polski, figurka stała się symbolem Stowarzyszenia Żołnierzy Łagierników. Pani Wójt wraz z uczniami złożyła wieniec w hołdzie osobom, które przelały krew w obronie Ojczyzny. W tym szczególnym miejscu wygłosiła również apel do młodego pokolenia o podtrzymywanie tradycji niepodległościowych.

Z całą pewnością ten dzień poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych był wzruszający, wzbudził w sercach uczestników spotkania wiele emocji i przyczynił się do refleksji nad losem naszego kraju. 

Opublikowano: 07 marca 2018 13:31

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 630

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Radziejowice do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.