kod qr z adresem tej strony

Radziejowice - Gmina nie tylko na weekend!

Fundusze unijne

Mieszkańcy Gminy Radziejowice oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

 (link otworzy duże zdjęcie)

W dniu 1 marca do Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich w Kuklówce Radziejowickiej przybyły reprezentacje Szkół, przedstawiciele samorządu z Panią Wójt – Urszulą Ciężką oraz mieszkańcy Gminy Radziejowice, aby uczcić pamięć bohaterów narodowych. Państwo Biniszewscy, z uwagi na związki z Kresami Wschodnimi w sposób szczególny kultywują pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Przybyłych gości osobiście przywitała Pani Dyrektor Aleksandra Biniszewska, delegacja z Gimnazjum miała okazję zwiedzić Muzeum i wysłuchać wiele ciekawych historii o zgromadzonych eksponatach. Następnie w uroczystym pochodzie uczestnicy udali się pod pomnik poświęcony POLAKOM POMORDOWANYM NA WSCHODZIE.

- To jest właśnie to miejsce, gdzie chowamy ziemię z miejsc zaznaczonych krwią Polaków pomordowanych na Wschodzie. Gromadzimy tu ziemię z całego Wschodu, także z powstania w Irkucku. Pamiętajcie, że takiej daniny krwi, jaką dali Polacy umęczeni na Wschodzie, nie dała żadna inna część Polski – powiedziała Pani Dyrektor.

Następnie pochód udał się pod kapliczkę, która znajduje się przy drodze do Muzeum. Kapliczka została wyrzeźbiona na Syberii, przez Kapitana Wojska Polskiego. Został on aresztowany na wileńszczyźnie przez Sowietów. Przeżył jedynie dzięki temu, że oprawcy nie wiedzieli, iż posiadał stopień wojskowy. Na Syberii pracował niewolniczo przy wycince lasów. Z kawałka drewna, który sam wyciął zrobił rzeźbę, która teraz znajduje się w Kuklówce Radziejowickiej. Kapliczka jest niezwykła, ponieważ do figury Jezusa w cierniowej koronie modlił się zesłani do łagrów. Kiedy umarł Stalin i Kapitan wrócił do Polski, figurka stała się symbolem Stowarzyszenia Żołnierzy Łagierników.

- Kiedyś przyjeżdżało do nas 130 żołnierzy łagierników, teraz zostało ich już trochę mniej, bo 80. Najmłodszy liczy prawie 90 lat. Wszyscy są naprawdę wyjątkowymi ludźmi. Oni postanowili gdzieś złożyć tę figurkę jako eksponat, ale uznałam, że coś do czego modlili się cierpiący i uciemiężeni ludzie nie może być eksponatem. Więc postanowiłam, że chcemy, aby do tej figurki mógł się modlić każdy. W przyszłości mamy zamiar zrekonstruować kościółek, jaki był w Pistyniu, który został spalony razem z Polakami, i obiecałam, że ta figurka stanie w centralnej części tego kościoła – powiedziała Pani Aleksandra.

Pani Dyrektor z wielką pasją opowiadała historie o Żołnierzach Niezłomnych. Zgromadzeni zyskali niepowtarzalną lekcję historii, ponieważ pani Aleksandra pochodzi z Kresów Wschodnich dlatego relacjonowane fakty dotyczyły Jej pokolenia, oraz pokolenia Jej dziadków. Po wysłuchaniu opowieści związanych z umęczonym Narodem Polskim oraz symboliczną figurką żołnierzy łagierników, pani Wójt wraz z uczniami złożyła wieniec. Pani Wójt zwróciła się do uczniów z apelem o podtrzymywanie pamięci o tym ważnym Święcie:

- Kochani, chciałabym, żebyście pamiętali o Żołnierzach Niezłomnych i żebyście odwiedzali to miejsce wraz z rodzinami i podziwiali zgromadzone tutaj zbiory. Przede wszystkim dziękujemy pani Oli, że opowiedziała nam tę niezwykle ciekawą historię.

Na zakończenie Pani Dyrektor Aleksandra Biniszewska obdarowała uczestników spotkania pamiątkowym ryngrafem, będącym zminiaturyzowaną repliką medalionu w kształcie tarczy, należącym do por. Franciszka Majewskiego ps. Słony oraz zaprosiła uczniów na darmowe lekcje historii, które odbywają się w Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich. Powiedziała, iż :

- najważniejsze jest to, abyśmy byli świadomi tamtych wydarzeń i pamiętali o ludziach, którzy czasem może naiwnie, ale jednak skutecznie walczyli z komunizmem, wylewając własną krew, i tą walkę wygrali, dlatego teraz nam żyje się lepiej w wolnym kraju.

Z całą pewnością ten dzień poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych wzbudził w sercach uczestników spotkania wiele emocji, był niezmiernie wzruszający i zmusił do refleksji. 

Opublikowano: 07 marca 2017 17:43

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 353

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Radziejowice do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.