kod qr z adresem tej strony

Radziejowice - Gmina nie tylko na weekend!

Fundusze unijne

Projekt GreenGo! w Gminie Radziejowice

logo Greengo (link otworzy duże zdjęcie)

W dniu 23 stycznia w Gimnazjum im. hr. Edwarda Krasińskiego odbyła się lekcja pokazowa w ramach projektu edukacyjnego „GreenGo! Zielona infrastruktura na terenach wiejskich ostoją różnorodności biologicznej” organizowanego przez Centrum UNEP/GRID  - Warszawa (Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska), realizowanego dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem projektu jest podniesienie świadomości odbiorców w zakresie roli zielonej infrastruktury i sposobów jej zrównoważonego kształtowania na terenach wiejskich. Założeniem projektu jest zainicjowanie współpracy między samorządem  a mieszkańcami obszarów wiejskich.

Zajęcia zostały poprowadzone przez panią Emilię Jurkiewicz i Gabrielę Kuc i trwały 90 minut. Uczniowie po wstępnym wykładzie przystąpili do quizu z ekologii. Niektóre pytania miały po kilka dobrych odpowiedzi. Mimo trudności, młodzież, ku zaskoczeniu prowadzących, całkiem dobrze sobie poradziła. Po krótkim teście wiedzy, korzystając z  Geoportalu, gimnazjaliści wykonywali praktyczne ćwiczenia, zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Polegały one na analizie zielonej infrastruktury na terenie jednej z gmin Mazowsza, oraz planowaniu wędrówki dzikich zwierząt tak, aby ominąć trasy ruchu drogowego.

Dla uczniów niesamowite było to, jak bardzo dokładne informacje można znaleźć na Geoportalu, np. grubość pnia drzewa, czy jego wysokość. Kolejnym ćwiczeniem było przyporządkowywanie zadań do konkretnych jednostek, które powinny zająć się daną sprawą. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem.

W końcowej części wykładu panie prowadzące zachęcały do wzięcia udziału w konkursie, który ma być organizowany przy współpracy z gminą i zakończony wspólnymi piknikami szkół uczestniczących w projekcie. Konkurs będzie swego rodzaju „inwentaryzacją” zielonej infrastruktury na terenie Gminy.

90-minutowy był bardzo ciekawie skonstruowany, ponieważ mimo dużej dawki wiedzy, uczniowie mogli na chwilę wcielić się w rolę planisty przestrzennego, co okazało się świetną edukacyjną zabawą.

Nie pozostaje nic innego, jak teraz życzyć młodym planistom sukcesów w konkursie.


Więcej informacji o projekcie na stronie: http://greengo.gridw.pl/

 

Opublikowano: 31 stycznia 2017 11:27

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 904

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Radziejowice do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.