kod qr z adresem tej strony

Radziejowice - Gmina nie tylko na weekend!

Fundusze unijne

Spotkanie informacyjne - „Czad i ogień. Obudź czujność”

 (link otworzy duże zdjęcie)

    16 grudnia w Urzędzie Gminy Radziejowice odbyło się spotkanie, którego tematem było   omówienie zagrożeń wynikających z zatrucia czadem. Spotkanie zorganizowali funkcjonariusze KPPSP w Żyrardowie w ramach ogólnopolskiej akcji „Czad i Ogień. Obudź czujność”. Prelegentami byli: kapitan Sebastian Maleńczuk i mł. kapitan Inga Dziewanowska.  

    Na spotkanie przybyli druhowie z gminnych jednostek OSP oraz funkcjonariusz z Komisariatu Policji w Mszczonowie. W spotkaniu wzięła udział Wójt – Urszula Ciężka oraz pracownik Urzędu Gminy ds. zarządzania kryzysowego - Justyna Klimaszewska.

     Kapitan Sebastian Maleńczuk opowiedział zebranym o niebezpieczeństwach, jakie wynikają z zatrucia czadem i o tym, czym w ogóle jest czad. Wyjaśnił procedury w przypadku pojawienia się dwutlenku węgla w mieszkaniu oraz zaprezentował czujniki, które są w stanie wykryć jego obecność w domach. Jak podkreślał kapitan CZAD jest cichym zabójcą, ponieważ jest bezbarwny i bezwonny.

    Podczas spotkania została poruszona kwestia wizyt kominiarza w naszych domach. Zazwyczaj są to wizyty pięciominutowe, wcale nie mające na celu sprawdzenia naszych kominów. A właśnie to jest jedna z głównych przyczyn, które powodują niebezpieczeństwo dla mieszkańców.

- Kiedy przyjeżdżamy na miejsce, gdzie doszło do wydzielania się dwutlenku węgla, pierwsze pytanie jakie zadajemy mieszkańcom domu to: kiedy ostatnio był u państwa kominiarz? I tu  pojawia się problem… - mówił kapitan Sebastian Maleńczuk.

     Podczas spotkania został poruszony temat pożarów i tego, jak nieświadomie „chcąc dobrze” możemy jeszcze bardziej rozniecić ogień. Na przykład, kiedy widzimy, że coś się pali – nie otwierajmy okien, ponieważ tlen pozwala na szybsze rozprzestrzenianie się ognia. Nie gaśmy również oleju wodą. Zostały omówione także zasady postępowania w przypadku alarmu pożarowego w takich instytucjach, jak Urząd Gminy.

     Kolejnym, bardzo istotnym tematem, było omówienie akcji „Twój miś może zostać ratownikiem”. Polega ona na tym, że kiedy straż przyjeżdża do wypadku drogowego, w którym uczestniczyły również dzieci, druhowie zajmują dzieci przyjaznym, pluszowym misiem, żeby odciągnąć ich uwagę od wypadku i złych wrażeń. W związku z tym do 31.01.2017 r. na terenie Gminy Radziejowice również będą zbierane pluszaki, które trafią do wozów strażackich „na służbę”.

     Ostatnim ważnym tematem poruszonym podczas spotkania była akcja: „Każdy adres jest ważny”. Jest to głównie apel do mieszkańców wsi, ale nie tylko, o to, aby numerowali swoje domy. Jest to bardzo istotna sprawa, w momencie kiedy straż, czy pogotowie muszą dojechać na miejsce zdarzenia. Brak oznaczenia domu numerem wydłuża czas interwencji służb i może zaszkodzić życiu lub zdrowiu, a przecież kiedy dzieje się coś złego liczy się każda sekunda.

     Na koniec mł. kapitan – Inga Dziewanowska przedstawiła sytuację budżetu strażackiego i planowanych inwestycji i wydatków na rok 2017.

 

Tekst i fot.  E.Ś.

Opublikowano: 16 grudnia 2016 12:08

Kategoria: Aktualności

Powiązane wiadomości:

Wyświetleń: 918

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Radziejowice do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.