kod qr z adresem tej strony

Radziejowice - Gmina nie tylko na weekend!

Fundusze unijne

11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Wójt Gminy Radziejowice Urszula Ciężka zaprasza mieszkańców Gminy na mszę okolicznościową, która odbędzie się o godzinie 10.00 w kościele parafialnym p.w. św. Kazimierza, królewicza w Radziejowicach. Polska po 123 latach zaborów odzyskała wolność. Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości zbiegł się z przekazaniem przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, który został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Po negocjacjach z Centralną Radą Żołnierską 11 listopada 1918 r. wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego.  Na pamiątkę tych wydarzeń ustawą z 23 kwietnia 1937 zostało ustanowione święto państwowe, następnie na mocy ustawy Krajowej Rady Narodowej z dnia 22 lipca 1945 zostało ono zniesione i ponownie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r. o ustanowieniu Narodowego Święta Niepodległości.

Po mszy świętej nastąpi uroczyste  przejście z kościoła pod  obelisk poświęcony poległym w walkach o niepodległość w latach 1914-1920.  Zostaną złożone kwiaty, zapalone znicze, a uczestnicy  będą mieli okazję oddać hołd poległym, których krew została przelana za niepodległą Polskę.

Opublikowano: 08 listopada 2017 15:08

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 768

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Radziejowice do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.